„Sztuka porządkowania. Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni.” Dominique Loreau

 

 

„Sztuka porządkowania. Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni” to poradnik,
ale i przewodnik po zorganizowanym, spokojnym i pełnym radości życiu. To nie jest kolejna książka mówiąca o tym, w jaki sposób dobrać środki czystości do odpowiedniej powierzchni. To książka, która przede wszystkim odpowiada na pytanie dlaczego warto w swoim życiu
i przestrzeni  utrzymywać porządek.

Dominiqe Loreau wprowadza czytelnika w świat filozofii życia uporządkowanego. Takiego, w którym każda rzecz ma duszę. Autorka uświadamia czytelnika, że rzeczy, które
od kilku lat leżą zakurzone na strychu, nie są nam już potrzebne i warto nadać im drugie życie.

W książce tej autorka porusza wiele ważnych kwestii. Między innymi to,
że utrzymywanie porządku nie jest domeną kobiet. W każdym domu rąk do pracy jest dwa razy więcej niż domowników, a utrzymywanie porządku we wspólnych pomieszczeniach jest zadaniem wszystkich. Podaje również sposoby, jak zachęcić domowników do współpracy.

Ważnym elementem sztuki porządkowania jest umiejętność wyrzucania rzeczy.
Dla wielu osób czynność ta nie jest naturalna. Autorka „odczarowuje” pojęcie wyrzucania. Wskazuje na jego zalety, nie tylko te dotyczące przestrzeni, ale i psychiki. Wyrzucanie według niej daje niezwykłą wolność umysłu, spokój ducha i radość.

Jedyną rzeczą, z którą się nie zgadzam jest stanowisko autorki odnośnie oddawania rzeczy. Dominique Loreau twierdzi, że oddawanie swoich rzeczy znajomym i rodzinie jedynie ich obciąża. Uważam, że warto dzielić się z bliskimi rzeczami, które nie są już nam potrzebne. Należy jednak pamiętać, by te rzeczy były dobrej jakości oraz zapytać wcześniej członków rodziny czy są nimi zainteresowani. Zaproponować dwie lub trzy rzeczy, a nie wywozić do nich 15 worków z rzeczami z napisem „do oddania”.

Tym, co sprawia, że czytanie tej książki to czysta przyjemność, jest niezwykle wkomponowany humor. Przejrzystość treści, konkretne porady, wyrozumiałość dla bałaganiarzy, ale i zdrowy rozsądek to aspekty, które tworzą z tej książki pozycję godną polecenia.

Autorka recenzji: Łucja Mazurek

W ramach współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej. 

Fundacja Inside Out

ul. Relaksowa 4
20-819 Lublin

Kontakt:  biuro@fundacjainsideout.pl
tel.: 799 050 655

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Szary LinkedIn Icon