
Dom zmysłów - warsztaty i spotkania o zmysłach
Cykl warsztatów i spotkań tematycznych dla rodzin i dorosłych o podstawowych zmysłach, czyli węchu, słuchu, dotyku oraz wzroku. ale również o niepełnosprawnościach sensorycznych (świat osób Głuchych i niewidomych).
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się więcej o znaczeniu i funkcjonowaniu poszczególnych zmysłów oraz o tym jak zmysły działają u osób, u których jeden z zmysłów nie funkcjonuje prawidłowo, jakie są potrzeby osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz jak komunikować się z osobami Głuchymi. Projekt ma uwrażliwić mieszkańców dzielnicy Sławin w różnym wieku na osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz na rolę zmysłów.

Moc przytulania, czyli o roli dotyku – wykład online/ tłum. PJM
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o roli zmysłu dotyku i tego, jak dotyk wpływa na proces uczenia się (szczególnie u dzieci) oraz jaką rolę ma dotyk w komunikacji niewerbalnej.
Prowadząca:
Karolina Chomik - pedagog, trener. Wspiera dorosłych i dzieci w budowaniu relacji opartych na szacunku i empatii. Na co dzień inspiruje innych do autentycznego życia i podejmuje odważne kroki ku spersonalizowanej i empatycznej edukacji.
21 października (środa) godz. 19.00
Udział bezpłatny.
Wykład online na fanpagu Fundacji Inside Out.
Zapis ze spotkania będzie dostępny później w zakładce Filmy na fanpagu Fundacji Inside Out.
Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Ewelinę Lachowską.

Rodzinne warsztaty z Polskiego Języka Migowego dla dzieci w wieku 5-10 lat
Podczas zajęć z Polskiego Języka Migowego dzieci i rodzice dowiedzą się więcej o świecie osób Głuchych i świecie ciszy. Dzięki zabawom angażującym dzieci i rodziców uczestnicy nauczą się podstawowych słów z PJM i sposobów komunikacji oraz nauczą się wykorzystywać i odczytywać przestrzeń w rozmowie.
Język Migowy rozwija sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, a dla nieśmiałych dzieci jest szansą na przełamanie się.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.
Prowadzenie:
Aleksandra Palacz - jest osobą niesłyszącą dwujęzyczną, ma Głuchych rodziców, posługuje się biegle językiem migowym. Z zawodu Ola jest grafikiem komputerowym. Uwielbia dobre i sensowne książki, muzykę, podróżowanie i poznawanie kultur innych państw.
Wioletta Stępniak - jest Głucha od urodzenia, czyta z ruchu warg i mówi płynnie. Prowadzi kursy z języka migowego od wielu lat. Zawodowo zajmuje się tatuażami i również introligatornią. Skończyła pedagogikę na KUL. Jeste otwarta i wesoła, lubi, poznawać nowych ludzi i nowe rzeczy.
28 października; 4, 18 i 25 listopada; 2, 9 grudnia (środy) godz. 17.00-18.30
Biblioteka na Poziomie ul. Sławin 20
Udział bezpłatny.
Biblioteka przystosowana do przyjęcia osób niepełnosprawnych (dostępna toaleta). Przy budynku znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Rodzinne warsztaty plastyczne – dotykowe obrazy / tłum. PJM
W ramach spotkania uczestnicy warsztatów spróbują swoich sił w rozpoznawaniu obrazów z wyłączeniem zmysłu wzroku. Poznają pojęcie tyflografiki i dowiedzą się w jaki sposób możliwe jest przekładanie obrazów na język form, kształtów i tekstur.
Zostaną zaprezentowane różne techniki, jakie używane są w przygotowywaniu obrazów możliwych do doświadczania przez osoby niewidome i słabowidzące. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotują dotykowe rysunki oraz stworzą obrazy z wykorzystaniem laminatorów. Większość spotkania będzie przebiegała z zasłoniętymi oczami.
Warsztaty dla dzieci od 7 roku życia wraz z opiekunami.
Prowadząca:
Agata Sztorc - historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury. Od czterech lat współpracuje z działem edukacyjnym Galerii Labirynt, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnościami oraz kuratoruje wystawy sztuki współczesnej dla najmłodszych. Współtwórczyni projektów edukacyjnych „Latający Dywan” i „Sztuka w walizce”.
23 października (piątek) godz. 17.30-19.00
Szkoła Językowa Lingoland ul. Sławin 70
Udział bezpłatny.
Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Jolantę Gromadę.

9 października oraz 30 października- piątek, godz. 17.30-19.00 - Rodzinne warsztaty sensoryczne
Szkoła Językowa Lingoland ul. Sławin 70
Zajęcia sensoryczne to warsztaty, na których działają wszystkie zmysły. Tworzenie mas i prac plastycznych pozwoli uczestnikom poznać przedmioty wieloma zmysłami - wzrokiem, zapachem, dotykiem, węchem, a nawet dzięki dźwiękom. To zajęcia, na których rodzice poznają kreatywne sposoby na stworzenie własnych zabaw (naturalnych mas) w domu.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-7 lat z opiekunami (9 października) oraz dzieci od 1 roku życia z opiekunami (30 października).
Prowadzącą: Dominika Knap - członkini Fundacja Inside Out, animatorka kultury, studentka, pedagog cyrku, edukatorka w Galerii Labirynt oraz mieszkanka Szerokiego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzież. Na co dzień lubi podróże, wieczór z książką i dobre jedzenie. W Fundacji Inside Out odpowiada za panel żonglersko- cyrkowy oraz koordynację poszczególnych projektów i wydarzeń.
Udział bezpłatny.
Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy.

W klasie bez tablicy - świat osób niewidomych
Spotkanie o świecie osób niewidomych. Prowadzący opowie o funkcjonowaniu osób niewidomych i słabowidzących, o tym jak poznają świat, jaką rolę odgrywają inne zmysły, jakim narzędzi czy urządzeń używają. Dowiesz się więcej o roli zmysłów, o niepełnosprawności wzroku, o alfabecie Braille'a i ułatwieniach dla niewidomych.
Prowadzenie:
Marcin Matys- pracownik Sekcji Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych na w Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KU, absolwent UW i niedoszły antropolog kultury. Od 2001 roku pod kierunkiem prof. Bogusława Marka zajmuje się problematyką niewidzenia. Pomysłodawca i realizator powstania uczelnianej drukarni brajlowskiej, pracowni formy wypukłej, pracowni sensorycznej. Związany z Lubelskim Festiwalem Nauki oraz Uniwersytetem Otwartym KUL gdzie powstały projekty „W klasie bez tablicy”, „W świecie wielu zmysłów”, „Niewidzialna orkiestra”. Organizator i uczestnik wielu konferencji. Z zamiłowania fotograf i amator ludowych weselisk.
8 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Transmisja na Facebook-u Fundacji Inside Out.
Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.
Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Jolantę Gromodę

Spotkanie o Sztuce Głuchych z Markiem Laseckim
Spotkanie skupia się na informacjach dotyczących Sztuki Głuchych w Polsce, w tym GAG, ale także Sztuce Głuchych w Europie i Stanach Zjednoczonych (Deafart).
Dowiecie się jakie pojęcia związane są z Sztuką Głuchych oraz jakie symbole są używane przez artystów tej grupy. Będzie to okazja także do nauczenia się znaków z Polskiego Języka Migowego: artysta, głuchy, oko, ucho, migowy, malarstwo, farba i inne.
Prowadzący:
Marek Lasecki - malarz, Głuchy malarz, grafik i surdopedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Znany animator kulturalny środowiska artystycznego osób niesłyszących w Polsce. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie. Edukator dla głuchych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Absolwent Wydziału Projektowania Graficznego i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ma wrodzoną miłość do sztuki oraz talent do malowania. Inicjator i współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. Pomysłodawca plenerów artystycznych dla osób niesłyszących, znany animator kulturalny środowiska artystycznego osób niesłyszących w Polsce. Ma bogaty dorobek wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Dojrzały sposób podejścia doświadczonego artysty do sztuki najlepiej ujmują jego słowa: „Gdy zainteresuje mnie jakiś temat, zastanawiam się w jaki sposób go ująć, by jak najlepiej oddać to co widzę”.
1 grudnia (wtorek) godz. 18.00
Transmisja na fanpagu Fundacji Inside Out.
Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.
Wydarzenia tłumaczone z Polskiego Język Migowy na język polski foniczny przez Irenę Piechę.

Spotkanie o aromaterapii i zapachu
Podczas spotkania z Justyną Pargielą dowiesz się o roli węchu, jak zapach wpływa na poznawanie i na inne zmysły, jaki wpływ na nasze organizm mają zioła, jakie są działania i zastosowania zapachów w życiu codziennym.
Zioła wnosiły klimat w nasze życie nie tylko poprzez picie naparów czy używanie ich w maściach. Działały również poprzez zapachy. Zarówno w formie olejków eterycznych używanych jako perfumy czy lekarstwa, ale również w formie kadzideł. Szyto także woreczki zapachowe nasenne lub na omdlenia.
PROWADZENIE:
Justyna Pargieła z DziczeJemy – dziecko natury. Propagatorka dzikich roślin jadalnych, własnoręcznie zbieranych ziół, octów roślinnych, olejów, kiszonek, ziołowych soli i kadzideł. Sposobów na zdrowie i urodę poszukuje na łące, w lesie i w ogrodzie. Rośliny fascynowały ją od dziecka. Wychowała się w leśniczówce z babcią, która zbierała zioła. Pieląc ogródek, czuła, że szkoda wyrzucać kłącza perzu, więc suszyła i przechowywała je w woreczkach. Jako ośmiolatka pomagała siostrze Joannie, studentce farmacji, zbierać w lesie okazy do zielnika. W wieku 18 lat została wegetarianką. Kilkanaście lat temu, gdy w rodzinie pojawiły się poważne choroby, zainteresowała się fitoterapią. Tematykę roślin zgłębia naukowo. Najpierw ukończyła studia z zakresu ziołoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, z kolei w Krośnie studiowała towaroznawstwo zielarskie u dr Henryka Różańskiego, guru polskich fitoterapeutów. Zrobiła kurs Zielarz -fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicacach. Zawodowy naturopata.
17 grudnia (czwartek) godz. 18.00
Transmisja live na Facebook-u Fundacji Inside Out.
Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.
Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy.
Podczas wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań.


Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasto Lublin, w ramach projektu Dzielnice Kultury.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inside Out.