top of page
dz.jpg

Dom zmysłów - warsztaty i spotkania o zmysłach

Cykl warsztatów i spotkań tematycznych dla rodzin i dorosłych o podstawowych zmysłach, czyli węchu, słuchu, dotyku oraz wzroku. ale również o niepełnosprawnościach sensorycznych (świat osób Głuchych i niewidomych).

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się więcej o znaczeniu i funkcjonowaniu poszczególnych zmysłów oraz o tym jak zmysły działają u osób, u których jeden z zmysłów nie funkcjonuje prawidłowo, jakie są potrzeby osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz jak komunikować się z osobami Głuchymi. Projekt ma uwrażliwić mieszkańców dzielnicy Sławin w różnym wieku na osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz na rolę zmysłów.


 

121702265_3691572714200493_6599926679491

Moc przytulania, czyli o roli dotyku – wykład online/ tłum. PJM

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o roli zmysłu dotyku i tego, jak dotyk wpływa na proces uczenia się (szczególnie u dzieci) oraz jaką rolę ma dotyk w komunikacji niewerbalnej.

 

Prowadząca:

 

Karolina Chomik - pedagog, trener. Wspiera dorosłych i dzieci w budowaniu relacji opartych na szacunku i empatii. Na co dzień inspiruje innych do autentycznego życia i podejmuje odważne kroki ku spersonalizowanej i empatycznej edukacji.

21 października (środa) godz. 19.00
Udział bezpłatny.


Wykład online na fanpagu Fundacji Inside Out.

Zapis ze spotkania będzie dostępny później w zakładce Filmy na fanpagu Fundacji Inside Out.

 

Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Ewelinę Lachowską.

121724308_1019571211893437_5407567879816

Rodzinne warsztaty z Polskiego Języka Migowego dla dzieci w wieku 5-10 lat

Podczas zajęć z Polskiego Języka Migowego dzieci i rodzice dowiedzą się więcej o świecie osób Głuchych i świecie ciszy. Dzięki zabawom angażującym dzieci i rodziców uczestnicy nauczą się podstawowych słów z PJM i sposobów komunikacji oraz nauczą się wykorzystywać i odczytywać przestrzeń w rozmowie.

Język Migowy rozwija sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, a dla nieśmiałych dzieci jest szansą na przełamanie się.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.

Prowadzenie:


Aleksandra Palacz - jest osobą niesłyszącą dwujęzyczną, ma Głuchych rodziców, posługuje się biegle językiem migowym. Z zawodu Ola jest grafikiem komputerowym. Uwielbia dobre i sensowne książki, muzykę, podróżowanie i poznawanie kultur innych państw.

Wioletta Stępniak - jest Głucha od urodzenia, czyta z ruchu warg i mówi płynnie. Prowadzi kursy z języka migowego od wielu lat. Zawodowo zajmuje się tatuażami i również introligatornią. Skończyła pedagogikę na KUL. Jeste otwarta i wesoła, lubi, poznawać nowych ludzi i nowe rzeczy.

28 października; 4, 18 i 25 listopada; 2, 9 grudnia (środy) godz. 17.00-18.30
Biblioteka na Poziomie ul. Sławin 20

Udział bezpłatny. 

Biblioteka przystosowana do przyjęcia osób niepełnosprawnych (dostępna toaleta). Przy budynku znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

121706510_349545002964092_52379882214678

Rodzinne warsztaty plastyczne – dotykowe obrazy / tłum. PJM

W ramach spotkania uczestnicy warsztatów spróbują swoich sił w rozpoznawaniu obrazów z wyłączeniem zmysłu wzroku. Poznają pojęcie tyflografiki i dowiedzą się w jaki sposób możliwe jest przekładanie obrazów na język form, kształtów i tekstur.
Zostaną zaprezentowane różne techniki, jakie używane są w przygotowywaniu obrazów możliwych do doświadczania przez osoby niewidome i słabowidzące. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotują dotykowe rysunki oraz stworzą obrazy z wykorzystaniem laminatorów. Większość spotkania będzie przebiegała z zasłoniętymi oczami.

Warsztaty dla dzieci od 7 roku życia wraz z opiekunami.

Prowadząca:


Agata Sztorc - historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury. Od czterech lat współpracuje z działem edukacyjnym Galerii Labirynt, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnościami oraz kuratoruje wystawy sztuki współczesnej dla najmłodszych. Współtwórczyni projektów edukacyjnych „Latający Dywan” i „Sztuka w walizce”.

23 października (piątek) godz. 17.30-19.00
Szkoła Językowa Lingoland ul. Sławin 70
Udział bezpłatny. 

Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Jolantę Gromadę.

Dom zmysłów.png

9 października oraz 30 października- piątek, godz. 17.30-19.00 - Rodzinne warsztaty sensoryczne
Szkoła Językowa Lingoland ul. Sławin 70

 

Zajęcia sensoryczne to warsztaty, na których działają wszystkie zmysły. Tworzenie mas i prac plastycznych pozwoli uczestnikom poznać przedmioty wieloma zmysłami - wzrokiem, zapachem, dotykiem, węchem, a nawet dzięki dźwiękom. To zajęcia, na których rodzice poznają kreatywne sposoby na stworzenie własnych zabaw (naturalnych mas) w domu.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4-7 lat z opiekunami (9 października) oraz dzieci od 1 roku życia z opiekunami (30 października).

Prowadzącą: Dominika Knap - członkini Fundacja Inside Out, animatorka kultury, studentka, pedagog cyrku, edukatorka w Galerii Labirynt oraz mieszkanka Szerokiego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzież. Na co dzień lubi podróże, wieczór z książką i dobre jedzenie. W Fundacji Inside Out odpowiada za panel żonglersko- cyrkowy oraz koordynację poszczególnych projektów i wydarzeń.

Udział bezpłatny.

 

Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy.

w swiecie osob niewidomych.jpg

W klasie bez tablicy - świat osób niewidomych

Spotkanie o świecie osób niewidomych. Prowadzący opowie o funkcjonowaniu osób niewidomych i słabowidzących, o tym jak poznają świat, jaką rolę odgrywają inne zmysły, jakim narzędzi czy urządzeń używają. Dowiesz się więcej o roli zmysłów, o niepełnosprawności wzroku, o alfabecie Braille'a i ułatwieniach dla niewidomych.

Prowadzenie:

Marcin Matys- pracownik Sekcji Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych na w Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KU, absolwent UW i niedoszły antropolog kultury. Od 2001 roku pod kierunkiem prof. Bogusława Marka zajmuje się problematyką niewidzenia. Pomysłodawca i realizator powstania uczelnianej drukarni brajlowskiej, pracowni formy wypukłej, pracowni sensorycznej. Związany z Lubelskim Festiwalem Nauki oraz Uniwersytetem Otwartym KUL gdzie powstały projekty „W klasie bez tablicy”, „W świecie wielu zmysłów”, „Niewidzialna orkiestra”. Organizator i uczestnik wielu konferencji. Z zamiłowania fotograf i amator ludowych weselisk.

8 grudnia (wtorek) godz. 18.00

Transmisja na Facebook-u Fundacji Inside Out.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy przez Jolantę Gromodę

w swiecie osob gluchych.jpg

Spotkanie o Sztuce Głuchych z Markiem Laseckim

Spotkanie skupia się na informacjach dotyczących Sztuki Głuchych w Polsce, w tym GAG, ale także Sztuce Głuchych w Europie i Stanach Zjednoczonych (Deafart).

Dowiecie się jakie pojęcia związane są z Sztuką Głuchych oraz jakie symbole są używane przez artystów tej grupy. Będzie to okazja także do nauczenia się znaków z Polskiego Języka Migowego: artysta, głuchy, oko, ucho, migowy, malarstwo, farba i inne.

Prowadzący:

Marek Lasecki - malarz, Głuchy malarz, grafik i surdopedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Znany animator kulturalny środowiska artystycznego osób niesłyszących w Polsce. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie. Edukator dla głuchych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Absolwent Wydziału Projektowania Graficznego i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ma wrodzoną miłość do sztuki oraz talent do malowania. Inicjator i współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. Pomysłodawca plenerów artystycznych dla osób niesłyszących, znany animator kulturalny środowiska artystycznego osób niesłyszących w Polsce. Ma bogaty dorobek wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Dojrzały sposób podejścia doświadczonego artysty do sztuki najlepiej ujmują jego słowa: „Gdy zainteresuje mnie jakiś temat, zastanawiam się w jaki sposób go ująć, by jak najlepiej oddać to co widzę”.

1 grudnia (wtorek) godz. 18.00

Transmisja na fanpagu Fundacji Inside Out.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

Wydarzenia tłumaczone z Polskiego Język Migowy na język polski foniczny przez Irenę Piechę.

tło_aromaterapia.png

Spotkanie o aromaterapii i zapachu

Podczas spotkania z Justyną Pargielą dowiesz się o roli węchu, jak zapach wpływa na poznawanie i na inne zmysły, jaki wpływ na nasze organizm mają zioła, jakie są działania i zastosowania zapachów w życiu codziennym.

Zioła wnosiły klimat w nasze życie nie tylko poprzez picie naparów czy używanie ich w maściach. Działały również poprzez zapachy. Zarówno w formie olejków eterycznych używanych jako perfumy czy lekarstwa, ale również w formie kadzideł. Szyto także woreczki zapachowe nasenne lub na omdlenia.

PROWADZENIE:

Justyna Pargieła z DziczeJemy – dziecko natury. Propagatorka dzikich roślin jadalnych, własnoręcznie zbieranych ziół, octów roślinnych, olejów, kiszonek, ziołowych soli i kadzideł. Sposobów na zdrowie i urodę poszukuje na łące, w lesie i w ogrodzie. Rośliny fascynowały ją od dziecka. Wychowała się w leśniczówce z babcią, która zbierała zioła. Pieląc ogródek, czuła, że szkoda wyrzucać kłącza perzu, więc suszyła i przechowywała je w woreczkach. Jako ośmiolatka pomagała siostrze Joannie, studentce farmacji, zbierać w lesie okazy do zielnika. W wieku 18 lat została wegetarianką. Kilkanaście lat temu, gdy w rodzinie pojawiły się poważne choroby, zainteresowała się fitoterapią. Tematykę roślin zgłębia naukowo. Najpierw ukończyła studia z zakresu ziołoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, z kolei w Krośnie studiowała towaroznawstwo zielarskie u dr Henryka Różańskiego, guru polskich fitoterapeutów. Zrobiła kurs Zielarz -fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicacach. Zawodowy naturopata.

 

17 grudnia (czwartek) godz. 18.00

Transmisja live na Facebook-u Fundacji Inside Out.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

Wydarzenia tłumaczone na Polski Język Migowy.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań.

Logo Dzielnic Kultury
Logo miasta Lublin

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasto Lublin, w ramach projektu Dzielnice Kultury.

 

 

 

 

 



Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Inside Out.

bottom of page