top of page

Sztuka porządkowania
„Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni.” Dominique Loreau

Sztuka porządkowania
„Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni.” Dominique Loreau

„Sztuka porządkowania. Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni” to poradnik,
ale i przewodnik po zorganizowanym, spokojnym i pełnym radości życiu. To  nie jest kolejna książka mówiąca o tym, w jaki sposób dobrać środki  czystości do odpowiedniej powierzchni. To książka, która przede  wszystkim odpowiada na pytanie dlaczego warto w swoim życiu
i przestrzeni  utrzymywać porządek.


Dominiqe  Loreau wprowadza czytelnika w świat filozofii życia uporządkowanego.  Takiego, w którym każda rzecz ma duszę. Autorka uświadamia czytelnika,  że rzeczy, które
od kilku lat leżą zakurzone na strychu, nie są nam już potrzebne i warto nadać im drugie życie.

W książce tej autorka porusza wiele ważnych kwestii. Między innymi to,
że utrzymywanie porządku nie jest domeną kobiet. W każdym domu rąk do  pracy jest dwa razy więcej niż domowników, a utrzymywanie porządku we  wspólnych pomieszczeniach jest zadaniem wszystkich. Podaje również  sposoby, jak zachęcić domowników do współpracy.


Ważnym elementem sztuki porządkowania jest umiejętność  wyrzucania rzeczy. Dla wielu osób czynność ta nie jest naturalna.  Autorka „odczarowuje”  pojęcie wyrzucania. Wskazuje na jego zalety, nie  tylko te dotyczące  przestrzeni, ale i psychiki. Wyrzucanie według niej  daje niezwykłą  wolność umysłu, spokój ducha i radość.


Jedyną  rzeczą, z którą się nie zgadzam jest  stanowisko autorki odnośnie  oddawania rzeczy. Dominique Loreau  twierdzi, że oddawanie swoich rzeczy  znajomym i rodzinie jedynie ich  obciąża. Uważam, że warto dzielić się z  bliskimi rzeczami, które nie są  już nam potrzebne. Należy jednak  pamiętać, by te rzeczy były dobrej  jakości oraz zapytać wcześniej  członków rodziny czy są nimi  zainteresowani. Zaproponować dwie lub trzy  rzeczy, a nie wywozić do  nich 15 worków z rzeczami z napisem „do  oddania”.


Tym,  co sprawia, że czytanie tej książki to czysta  przyjemność, jest  niezwykle wkomponowany humor. Przejrzystość treści,  konkretne porady,  wyrozumiałość dla bałaganiarzy, ale i zdrowy rozsądek  to aspekty, które  tworzą z tej książki pozycję godną polecenia.


Autorka recenzji: Łucja Mazurek


W ramach współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca czytamy książki,   by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe   recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page