top of page

Spontaniczność to wolność, a wolność to odwaga, czyli spróbuj w impro

Spontaniczność to wolność, a wolność to odwaga, czyli spróbuj w impro

Jest wiele umiejętności, które pomagają nam w spełnianiu marzeń,
rozwoju kariery zawodowej, czy w lepszym uczeniu się:

·         Komunikacja

·         Storytelling

·         Kreatywność

·         Umiejętność pracy z ludźmi

·         Team building

·         Empatia

·         Inteligencja emocjonalna

·         Podzielność uwagi

·         Elastyczność

·         Samodzielność

·         Odwaga

·         Otwartość

·         Wystąpienia publiczne.


Wszystkie te umiejętności są kluczowe w dzisiejszym świecie, a przez to   tak ważne, aby uczyć się ich od najmłodszych lat. Improv to klucz do   każdej z nich. Dobra improwizacja to improwizacja z zasadami. Nie można   nauczyć się sztuki aktorskiej tylko poprzez oglądanie dobrych filmów.   Warto poznać podstawy. Tak jak lekarz, czy architekt najpierw muszą   poznać podstawowe zagadnienia z fizyki czy biologii, tak też i  improwizacja rządzi się swoimi zasadami, które jeśli się dobrze pozna,  pomagają w lepszym i szybszym osiąganiu tego, co sobie założymy.


Czego uczy improwizacja?

·  SPONTANICZNOŚCI. Nie oceniaj, nie cenzuruj, pozwól sobie na zabawę.  Pamiętaj, że każdy błąd to prezent. Afirmacja porażki jest ważnym  elementem lepszego uczenia się.

·   ZAUFANIA. Dbaj o partnera. Dobrze go poznaj. Spraw, aby błyszczał. Weź   na siebie odpowiedzialność za to, jak wypadnie twój kolega.

·   OPOWIADANIA HISTORII. Historia jest jak układanka. Poznaj, jakie ma  elementy i zacznij zabawę w tworzenie opowieści. Trening czyni mistrza.

·    AKCEPTACJI. Przyjmij i rozwiń propozycje. Reguła „TAK I…” uczy, że  wszystko, co nas otacza może być propozycją i wszystko da się  wykorzystać.

·     SŁUCHANIA. Zwiększanie  umiejętności słuchania nie polega na odbieraniu  większej ilości  bodźców, ale na odbieraniu ich bardziej świadomie. Ćwicz  koncentrację.


Wszystkie te umiejętności można ćwiczyć jak  mięśnie. Potrzebna  jest tylko siłownia, gdzie można ćwiczyć w sposób  przyjemny, zabawny,  ciekawy, pasjonujący, gdzie otrzymujesz  natychmiastową informację  zwrotną o postępach. Taki trening nie jest  łatwy, bo wymaga walki ze  swoim lękiem przed porażką i obawą krytyki  innych.


Dzięki impro ćwiczysz spontaniczność,  uwalniasz swoją kreatywność,  lepiej się komunikujesz, jesteś  uważniejszy. To podróż w nieznane. To  ekscytująca zabawa, w której  niewiele da się przewidzieć.\


Improwizacja  stworzona jest nie tylko dla aktorów, ale dla wszystkich  którzy chcą  się rozwijać, być spontaniczni i wolni od krytyki własnej i  innych,  odważnie realizować swoje marzenia i budować własną ścieżkę  kariery  zawodowej.


Spontaniczność jest jednym z  najnaturalniejszych aspektów naszego życia. Pozwól sobie na odrobinę  zabawy, wygłupów i szaleństwa. Pozwól sobie na odrobinę  spontaniczności.


„Spróbuj w impro”


Zobacz film, w których improwizatorzy z całej Polski mówią czym dla nich jest improwizacja teatralna.


Autor tekstu: Adam Organista


Tłumaczenie na Polski Język Migowy

bottom of page