Spontaniczność to wolność, a wolność to odwaga, czyli spróbuj w impro

Jest wiele umiejętności, które pomagają nam w spełnianiu marzeń,
rozwoju kariery zawodowej, czy w lepszym uczeniu się:
· Komunikacja
· Storytelling
· Kreatywność
· Umiejętność pracy z ludźmi
· Team building
· Empatia
· Inteligencja emocjonalna
· Podzielność uwagi
· Elastyczność
· Samodzielność
· Odwaga
· Otwartość
· Wystąpienia publiczne.
Wszystkie te umiejętności są kluczowe w dzisiejszym świecie, a przez to tak ważne, aby uczyć się ich od najmłodszych lat. Improv to klucz do każdej z nich. Dobra improwizacja to improwizacja z zasadami. Nie można nauczyć się sztuki aktorskiej tylko poprzez oglądanie dobrych filmów. Warto poznać podstawy. Tak jak lekarz, czy architekt najpierw muszą poznać podstawowe zagadnienia z fizyki czy biologii, tak też i improwizacja rządzi się swoimi zasadami, które jeśli się dobrze pozna, pomagają w lepszym i szybszym osiąganiu tego, co sobie założymy.
Czego uczy improwizacja?
· SPONTANICZNOŚCI. Nie oceniaj, nie cenzuruj, pozwól sobie na zabawę. Pamiętaj, że każdy błąd to prezent. Afirmacja porażki jest ważnym elementem lepszego uczenia się.
· ZAUFANIA. Dbaj o partnera. Dobrze go poznaj. Spraw, aby błyszczał. Weź na siebie odpowiedzialność za to, jak wypadnie twój kolega.
· OPOWIADANIA HISTORII. Historia jest jak układanka. Poznaj, jakie ma elementy i zacznij zabawę w tworzenie opowieści. Trening czyni mistrza.
· AKCEPTACJI. Przyjmij i rozwiń propozycje. Reguła „TAK I…” uczy, że wszystko, co nas otacza może być propozycją i wszystko da się wykorzystać.
· SŁUCHANIA. Zwiększanie umiejętności słuchania nie polega na odbieraniu większej ilości bodźców, ale na odbieraniu ich bardziej świadomie. Ćwicz koncentrację.
Wszystkie te umiejętności można ćwiczyć jak mięśnie. Potrzebna jest tylko siłownia, gdzie można ćwiczyć w sposób przyjemny, zabawny, ciekawy, pasjonujący, gdzie otrzymujesz natychmiastową informację zwrotną o postępach. Taki trening nie jest łatwy, bo wymaga walki ze swoim lękiem przed porażką i obawą krytyki innych.
Dzięki impro ćwiczysz spontaniczność, uwalniasz swoją kreatywność, lepiej się komunikujesz, jesteś uważniejszy. To podróż w nieznane. To ekscytująca zabawa, w której niewiele da się przewidzieć.\
Improwizacja stworzona jest nie tylko dla aktorów, ale dla wszystkich którzy chcą się rozwijać, być spontaniczni i wolni od krytyki własnej i innych, odważnie realizować swoje marzenia i budować własną ścieżkę kariery zawodowej.
Spontaniczność jest jednym z najnaturalniejszych aspektów naszego życia. Pozwól sobie na odrobinę zabawy, wygłupów i szaleństwa. Pozwól sobie na odrobinę spontaniczności.
„Spróbuj w impro”
Zobacz film, w których improwizatorzy z całej Polski mówią czym dla nich jest improwizacja teatralna.
Autor tekstu: Adam Organista