top of page

Realia Finlandii latem i zimą
Recenzja książki Małgorzaty Sidz ,,Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”

Realia Finlandii latem i zimą
Recenzja książki Małgorzaty Sidz ,,Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”

Skandynawskie  kraje to w niektórych głowach odpowiednik amerykańskiego snu, biorąc  pod uwagę socjal, warunki pracy i równouprawnienie. Reportaż Małgorzaty  Sidz, która mieszkała przez parę lat w Finlandii, może mocno skonfrontować te skojarzenia z zastaną przez autorkę rzeczywistością.  Dzięki osobistym relacjom reportażystki z bohaterami,  czytelnik może  poznać ten kraj z perspektywy studentów, biznesmenów, seniorów, Rosjanek  i Azjatek, udanych i nieudanych związków, a każdy z bohaterów szuka tam  swojego szczęścia. Rytm życia w krajach skandynawskich wyznaczają  zmiany natury, stąd tak jak i przyzwyczajenia oraz rytuały Finów,  książka podzielona jest na dwie części: lato i zimę. 


Poprzez liczne  rozmowy i zarys historyczny, rysuje się nam obraz  dzisiejszej Finlandii,  której mieszkańcy próbują radzić sobie z  samotnością, trudem zawierania  nowych relacji i dużymi odległościami  dzielącymi domostwa. Dzięki lekturze dowiemy się o zjawiskach, które do  obrazu Finów mogą nam nie  pasować. W kraju utopii zauważyć można dużą  dyskryminację wobec Finów  szwedzkojęzycznych oraz obserwowany jest tzw.  nordycki paradoks, czyli najwyższy wskaźnik równości płci z  jednoczesnym bardzo wysokim  wskaźnikiem przemocy domowej. Kraj ma wiele  obliczy i dalej dla wielu  jest celem lub przystanią w życiu zmian… W  Finlandii spokojnego życia  można doświadczyć na Wyspach Alandzkich,  starość przeżyć w domach dla  seniorów, pasji oddać się w szkole tanga,  wieczorem oderwać się od pracy  przy karaoke, a pretekstem do napicia  się z przyjaciółką mogą być  choćby tytułowe kocie chrzciny.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy z Wydawnictwem Czarne czytamy książki,   by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe   recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page