top of page

„Eureka! 60 sposobów na dobre pomysły”
Recenzja książki o kreatywności w korporacji

„Eureka! 60 sposobów na dobre pomysły”
Recenzja książki o kreatywności w korporacji

Kreatywność w korporacji: recenzja książki „Eureka! 60 sposobów na dobre pomysły” 

Kevina Duncana


Kevin Duncan dzieli się pomysłami na pomysły. „Eureka! 60 sposobów na dobre pomysły” to poradnik, jak wykorzystać naszą kreatywność w stu jeden procentach.


Według autora, sukces to rozsądna liczba pomysłów możliwych do zrealizowania, nie cudowne momenty objawienia. Dojście do momentu „eureki” wymaga zdyscyplinowania i odpowiedniego pobudzenia bodźców. Oprócz praktycznych wskazówek, jak stworzyć idealny zespół do idealnego briefu, jak długo powinna trwać produktywna burza mózgów, czy w jakie dni najlepiej organizować kreatywne sesje, książka zawiera krótkie opisy ćwiczeń, które pobudzają tworzenie idei.


Duncan prowadzi czytelników przez burze mózgów i lokalizacje pobudzające kreatywność, 

ale tłumaczy też rzeczywistość tworzenia nowych projektów. Autor wyjaśnia, że większość produktów niewiele różni się od tych produkowanych przez konkurencję i opisuje idealny projekt jako „na granicy pola skojarzeń” – wszystko, by pokazać, jak do tej granicy dotrzeć.


„Eureka” skupia się raczej na korporacyjnej  kreatywności, niż na kreatywności w ogóle. Mimo, że pewne wskazówki na  pewno przydadzą się przy tworzeniu czegokolwiek (zwłaszcza ta dotycząca  bycia „mentalną sroką”), książka raczej nie pomoże, jeśli szukasz  inspiracji do gry na gitarze czy pisania wierszy. Duncan skupia się na  korporacyjnym otoczeniu, rozwijaniu nowych produktów, czy relacji  pomiędzy marżą a atrakcyjnością dla klienta.


Forma  książeczki dopełnia jej treści. Schemat: opis - grafika - ćwiczenie  powtarza się przez całą lekturę, a wiedza podawana jest w niewielkich,  łatwo przyswajalnych dawkach. Książeczka jest stworzona do tego, by ją  współtworzyć – jest na tyle mała, że można ją schować do tylnej kieszeni  spodni i zawiera dużo miejsca na notatki. W dodatku, wywody na temat  „jak sprzedać produkt” doskonale ilustruje… wstęp do książki. Zanim  zdążymy zaznajomić się z jej zawartością, dowiadujemy się, że jest to  doskonała, genialna lektura, podpisano: wielcy dziedziny produktywności i  kreatywności. Pierwsze wrażenie to podstawa, a recenzje sprawiają, że  jest ono piorunujące.


Autorka recenzji: Zuza Nazaruk: https://zuzanazaruk.wordpress.com/ (PL)

https://www.zuzanazaruk.com/ (EN)


W ramach współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło czytamy książki, by potem  dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą  się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page