top of page

„Żyj pięknie – Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los?”
Recenzja książki Pemy Chödrön

„Żyj pięknie – Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los?”
Recenzja książki Pemy Chödrön

Sztuka akceptacji tego, co daje nam los, czyli recenzja poradnika Żyj pięknie – Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los?Pemy Chödrön


Zmiany są nieodzownym elementem toczącego się życia, choć czasem trudnym do zaakceptowania, gdyż nie na wszystkie mamy wpływ, tudzież nie zawsze wywołały one pożądane przez nas skutki. Właśnie na zmianie i próbie jej akceptacji skupia się autorka poradnika Żyj pięknie…’’, który jest rozwinięciem myśli z poprzednich książek Pemy Chödrön, m.in. „Twoje wspaniałe życie” (której recenzję możecie przeczytać TUTAJ. Wydawnictwo Zwierciadło postawiło na całą serię dzieł słynnej buddystki, publikując także, oprócz wyżej wymienionych: ,,Nigdy nie jest za późno’’ oraz ,,Rusz z miejsca’’.


Pemy Chödrön próbuje zauważyć, co powoduje w nas blokady przed ewolucją i rewolucją, które przyniosą nam dni, przedstawia jak działają stare programy, gdy nakręcamy swoje emocje jedną stałą myślą, nie pozwalając im przeminąć. Książka skupia się na opisie Trzech Zobowiązań, które autorka uważa za sposoby, by utrzymać wewnętrzny spokój i równowagę, a techniki polecane, by osiągnąć spełnienie to medytacja i praktyki duchowe. Te podstawy buddyzmu są uniwersalnymi myślami, dzięki którym możemy nasze życie przebyć pełniej. Wplątane w te nauki buddyjskie pojęcia mogą być dopełnieniem treści i ciekawostką, które rozbite są poprzez anegdotki z życia autorki, zarówno tego rodzinnego, jak i w klasztorze dla mniszek. Dla mnie nie była to łatwa lektura, gdyż temat został potraktowany dość ogólnikowo, a język treści nie był łatwy, mimo to „Żyj pięknie…” może być dobrą okazją do refleksji nad własnymi modelami zachowań i podejściem do rozwoju.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page