top of page

„Życie jest fajne”
Recenzja rozmowy w książce „Życie jest fajne” K. Miller i G. Szczęśniak

„Życie jest fajne”
Recenzja rozmowy w książce „Życie jest fajne” K. Miller i G. Szczęśniak

Recenzja rozmowy w książce „Życie jest fajne” K. Miller i G. Szczęśniak


“Życie jest fajne” to rozmowa, a nie poradnik. Dziennikarka Gosia Szczęśniak podpytuje psychoterapeutkę i psycholożkę Kasię Miller o kwestie okołożyciowe, a wypowiadane kwestie są zawsze szczere, a czasem jeszcze dosadne.


Rozmówczynie poruszają wiele ważnych tematów – od terapii przez kochanków po rodziców, bez podawania gotowych odpowiedzi i uciekając od schematów w kwestiach myślenia i zachowania. Jesteśmy zdrowi i normalni, jacy jesteśmy, mówi na początku Kasia, i o to właśnie w tej lekturze (zresztą w życiu też) chodzi – czy dziewczyna, czy kobieta, matka, córka ojca czy córka matki, karierowiczka, mężatka, singielka czy rozwodniczka, każda z nas jest okej. Nasze wybory też są okej, tak długo, jak są nasze. Okej jest też, że nie wszystko każdemu pasuje, a książki i terapeutów trzeba dobierać jak najstaranniej.


Kasia i Gosia dyskutują o zmieniających się normach  kulturowo-płciowych, samoakceptacji i samokrytyce, mobbingu w pracy.  Wymieniają się doświadczeniami i dowcipami i z dużą pokorą podają  receptę na życie, która brzmi: nie istnieje, zrób sobie sama. Promują  świadomość potrzeb, jako klucz do spełnionych relacji i ambicji.  Rozmawiają o kobietach i mężczyznach bez skłonu w stronę żadnej z płci, a  z niechęcią do stereotypów. Odpowiadają na najważniejsze pytania: Kto  wdycha to złe, co ja wydycham? Jak poradzić sobie z kontekstem?


Lekko podana, choć nie najlżejsza, treść i duża  czcionka sprawiły, że pochłonęłam pozycję w półtorej popołudnia. Tę  rozmowę(-książkę) powinna wybrać każda, której przyda się dawka dobrego  humoru i dystansu do siebie, a przy tym ciekawe, merytoryczne treści.  Książka pomaga zrzucić trochę stresu, bo skłania do zatrzymania się i  zmienienia toru pytań, które sobie zadajemy z „co ja muszę/powinnam” na  „co ja właściwie potrzebuję”. „Ody do…” autorstwa Kasi są niewątpliwym  atutem. Silnie stojącym.


Autorka recenzji: Zuza Nazaruk link: https://zuzanazaruk.com/


W ramach współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło czytamy książki,  by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe  recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page