top of page

,,Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie’’ recenzja książki Davida Epsteina

,,Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie’’ recenzja książki Davida Epsteina

,,Sięgaj jak najdalej…’’ to nie książka przekonująca do samorozwoju czy drastycznej zmiany swojego życia. Dziennikarz David Epstein w przystępny sposób, poprzez anegdotyczne historie znanych postaci i opisy licznych eksperymentów, stara się udowodnić słuszność swojej tezy, zgodnie z którą warto rozwijać się w wielu kierunkach. Obecny rynek pracy podlega drastycznym zmianom, za którymi nie nadąża żaden system edukacyjny. To, co możemy zrobić, by pomóc sobie i swoim dzieciom, to zachęcanie do ćwiczenia mózgu i rozwijania zdolności niezbędnych dla odnalezienia się w tych realiach.


Autor opisuje ciekawe zjawiska widoczne w procesie uczenia się oraz rozwijaniu pasji i potencjału zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czytałam tę książkę z samoprzylepnymi karteczkami, by zaznaczać ciekawostki i pojęcia, które będę mogła użyć w dyskusji czy wykorzystać we własnej pracy.

Dzięki lekturze książki możemy dowiedzieć się np. czym jest: grupowanie – chunging, czyli metoda zapamiętywania pomagająca między innymi kelnerom i zawodowym szachistom;  paradoks Moraveca, czyli założenie, że maszyny i ludzie mają inne mocne i słabe strony; kim są sawanci oraz czy sprawdza się zasada treningu przez dziesięć tysięcy godzin w celu dojścia do perfekcji.

Lektura ta może być okazją do poszerzenia wiedzy, dostrzeżenia wartości w ogólnym rozwoju i interdyscyplinarnej nauce już na etapie edukacji szkolnej.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy Wydawnictwem Zysk i S-ka czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej, a rozdania książkowe na naszym instagramie.

bottom of page