top of page

,,Poza czas i przestrzeń’’
Recenzja książki Ryszarda Kuseka

,,Poza czas i przestrzeń’’
Recenzja książki Ryszarda Kuseka

Recenzja książki Ryszarda Kuseka ,,Poza czas i przestrzeń’’


Ryszard Kusek zachęca w swojej książce czytelnika do wzięcia odpowiedzialności za własne życie. „Poza czas i przestrzeń” to pozycja pełna inspirujących myśli, motywujących cytatów oraz słów skłaniających do refleksji.


Książka podzielona jest na siedemnaście krótkich rozdziałów. Każdy z nich jest jak wizyta w innym pokoju. Możesz wejść, rozejrzeć się i pójść dalej. Możesz zatrzymać się na dłużej, rozgościć się oraz poddać myślom i uczuciom płynącym przez Ciebie.


Na początku Autor zachęca do refleksji nad czasem. Zaprasza, aby delektować się teraźniejszością, aby w niej prawdziwie przebywać, doświadczać tego, co w danym momencie przynosi życie. To od człowieka zależy przyszłość. Oczywiście, na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jednak warto działać, marzyć, snuć plany i z nadzieją oczekiwać jutra.


„Zawsze jest jakieś dalej, jakaś rzeczywistość jeszcze nieodkryta, jakiś uśmiech jeszcze niepodarowany, dłoń jeszcze nieuściśnięta, miłość jeszcze nierozkochana do końca, jutro oczekująca na ciebie.”


Ryszard Kusek w wielu miejscach książki zapewnia o  nieustającej trosce Boga o każdego z nas. Jeśli wierzymy, że On jest i  nas wspiera, i jednocześnie sami żyjemy tak, aby nasza droga miała sens,  wtedy ta współpraca przynosi obfite owoce. „Wiara przynosi cuda”, pisze  Autor. Jeśli otwieramy się na dobro w naszej codzienności, ono  przyjdzie. Życie pełne jest drogowskazów, przekonuje nas Ryszard Kusek.  Możemy doświadczyć dobra poprzez różne wydarzenia, napotkanych na drodze  ludzi, codzienne zwyczajne „cuda”. Warto mieć serce otwarte na to, co  jest i to, co będzie.


Nie chcę opisywać każdego rozdziału, niech pozostanie to dla Was  przestrzenią do odkrycia. Nie ze wszystkim, o czym pisze Autor musisz  się zgadzać, tak było również i ze mną. Zapewniam Cię jednak, że czas z  tą książką będzie czasem na zatrzymanie, refleksję, oddech. Mnie skłonił  do wielu istotnych przemyśleń, zadawałam sobie różne pytania dotyczące  „przestrzeni i czasu”, mojego czasu. Rodziły się we mnie niekiedy  wątpliwości, niezgoda, czasem smutek i obawa. Jednak każda z tych myśli,  każde uczucie było dla mnie ostatecznie budujące.


„Szukaj drogi, jednak nie w pędzeniu na oślep, lecz w  spokojnym rozpoznawaniu drogowskazów. Tych znaków jest obok wiele, można  je odnaleźć w wydarzeniach, spotkanych ludziach, przyrodzie, tym  wszystkim, co nas otacza.”


Może właśnie ta książka stanie się Twoim drogowskazem?


Autorka recenzji: Karolina Chomik


W ramach współpracy z Wydawnictwem Novae Res czytamy książki, by potem dzielić

się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej

stronie internetowej.

bottom of page