top of page

,,Paradoks szympansa’’ recenzja książki Prof. Steve’a Peteres’a

,,Paradoks szympansa’’ recenzja książki Prof. Steve’a Peteres’a

Gdy coś jest trudne, zagmatwane i niezrozumiałe w wyjaśnieniu może pomóc metafora. Do niej w swojej książce ,,Paradoks szympansa’’ odwołuje się prof. Steve Peteres, który nasze zachowania i funkcjonowanie umysłu tłumaczy współpracą Człowieka, Szympansa i Komputera.


Prof. Steve Peteres opracował program zarządzania umysłem, który już na okładce zapowiadany jest jako przełomowy sposób na sukces, szczęście i pewność siebie, jako przyczynę zdobycia złota przez mistrza olimpijskiego. Obietnica od wydawców jest duża! ,,Paradoks szympansa’’ można potraktować jako ciekawostkę lub wsparcie w samorozwoju i spojrzeniu na własne zachowania z innej perspektywy. O co w tym wszystkim chodzi? Według prof. Peteres’a w naszej głowie znajduje się Człowiek, który koncentruje się na poszukiwaniu celu w życiu, postępuje według faktów i dowodów, jego ocena jest wyważona oraz jest Szympans, którego cel to przeżycie, bazuje on na popędach i uczuciach. To właśnie Szympans jest przyczynkiem naszych ,,wybuchów’’, sytuacji, gdy nie zachowaliśmy się tak jak byśmy chcieli, jakby było racjonalnie. Da się temu zaradzić! Nad Szympansem można panować i wgrać w nasz system Autopiloty, który pomogą szybko zareagować Komputerowi.


Wytłumaczenie ludzkich zachowań nie jest łatwe, ale dzięki temu poradnikowi będziemy bardziej samoświadomi i staniemy się dla siebie wyrozumiali. Z pozoru łatwe i płytkie ćwiczenia mogą być początkiem do refleksji i rozpoczęcia autoterapii, a dzięki przykładom autora możemy zdobytą wiedzę dostrzec w codziennych sytuacjach, a potem przełożyć ją również na własne doświadczenia.


Jeśli zainteresowała Cię ta książka przeczytaj też recenzję ,,Milczący przewodnicy. Jak zrozumieć i doskonalić swój umysł’’  tego autora, która opowiada o tym jak pracować z Szympansami w umysłach dzieci.

PRZECZYTAJ RECENZJĘ


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy Wydawnictwem Zysk i S-ka  czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej, a rozdania książkowe na naszym instagramie.

bottom of page