top of page

,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera’’
Recenzja książki

,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera’’
Recenzja książki

Recenzja książki Jacka Hołuba ,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem
i zespołem Aspergera’’


,,Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera’’ to próba ukazania sytuacji dzieci i rodzin w Polsce, które często są niezrozumiałe i odtrącane przez społeczeństwo. Jacek Hołub nie opisuje pod kątem naukowym problemów dzieci uważanych za niegrzeczne, czy niedostosowujące się, lecz poprzez konkretnych bohaterów ukazuje problem systemu i zamknięcie na innych ludzi. Autor książki nie zamknął się na jedną stronę zjawiska. Całość sytuacji dzieci w Polsce zarysowują rozmowy z rodzicami i opiekunami dzieci, pracownikiem socjalnym MOPS-u, psycholożką z poradni psychologiczno- pedagogicznej, nauczycielem wspomagającym, trenerem, dyrektorką szkoły, czy samym nastolatkiem z zespołem Aspergera.


Sekretem jest prostota książki, czyli podział  rozdziałów na wypowiedzi jednego bohatera, którzy poprzez własne słowa  ukazują ludzkie oblicze. Otwierają się przed reportażystą i czują się  swobodnie, zwierzając się mu, płacząc, czy opowiadając bardzo zabawne  dla czytelnika anegdoty.


Czytając  ten reportaż, można poczuć niemoc w sytuacji, w której znaleźli się  rodzice i dzieci, porównując ich codzienność do własnej oraz szukać  odpowiedzi na pytania: jak działa system wsparcia, dlaczego ktoś nie  chce pomóc (czemu nie potrafi pomóc lub idzie na łatwiznę), jak można  nie mieć współczucia, czy nawet krztyny zrozumienia? Jednak emocje mogą  być sprzeczne i różne, a podziw można okazać bezwzględnej rodzicielskiej  miłości.


Swoją  poprzednią książkę: ,,Żeby umarło przede mną. Opowieści matek  niepełnosprawnych dzieci” Jacek Hołub posumował, że jest to historia o  miłości. ,,Niegrzeczne...” to moim zdaniem opowieść o empatii i  zrozumieniu (czasem chęci zrozumienia) dziecka.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy z Wydawnictwem Czarne czytamy książki, by potem  dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą  się pojawiać na naszej stronie internetowej.

bottom of page