top of page

,,Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczaniu niepełnosprawności’’
Recenzja książki Marii Reimann

,,Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczaniu niepełnosprawności’’
Recenzja książki Marii Reimann

Są tematy, o których czytamy i rozmawiamy niechętnie. Moim zdaniem do  tej puli należy niepełnosprawność, bo w większości tematu tego nie znamy  lub automatycznie włącza się w głowie ostrzeżenie – smutek i  współczucie.


Maria Reimann jest badaczką, przybliżającą czytelnikom sytuację kobiet z  Zespołem Turnera. Historie jej bohaterek przeplatają się z jej własnymi  doświadczeniami i tym, jak autorka pojmuje samą siebie – osobę  słabowidzącą. ,,Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o  doświadczaniu niepełnosprawności’’ to opowieść o kobietach, ich historie  o chęci na „normalne” życie, o rodzicach, którzy dla swoich dzieci chcą  jak najlepiej, choć każdy na swój sposób, o lęku, o dobrych i smutnych  zakończeniach. W refleksjach autorki nie brakuje humoru, który jawi się w  codzienności i spotkaniach z innymi.


Dzięki tej książce możemy sami się zastanowić nad niepełnosprawnością i   zdrowiem, nad granicą między współczuciem a empatią, nad różnicą   pomiędzy pomocą a ograniczaniem i brakiem wiary w drugiego człowieka.   Dla mnie misją takich książek jest uwrażliwienie czytelnika oraz   zwrócenie mu uwagi na drugiego człowieka i nieosądzanie go przez  pryzmat  jego niepełnosprawności, czy innych cech fizycznych.


Na zwrócenie uwagi zasługuje ponadto samo wydanie.  Czytanie jest bardzo  wygodne dzięki dużej czcionce i podziałowi na  krótkie rozdziały.  Kieszonkowy rozmiar książki i symboliczna okładka to  tylko dodatkowy pretekst, by ją mieć.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy z Wydawnictwem Czarne czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z   lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie  internetowej.

bottom of page