top of page

,,Milczący przewodnicy. Jak zrozumieć i doskonalić swój umysł’’ recenzja książki prof. Steve’a Peteres’a

,,Milczący przewodnicy. Jak zrozumieć i doskonalić swój umysł’’ recenzja książki prof. Steve’a Peteres’a

Wyobraź sobie, że w twojej głowie siedzisz ty, komputer oraz szympans. Co może z tego wyniknąć? Kto będzie dominował w tym zespole? Takie spojrzenie na funkcjonowanie naszego umysłu proponuje prof. Steve Peteres, psychiatra, twórca programu zarządzania umysłem, właściciel firmy Chimp Management.


,,Milczący przewodnicy. Jak zrozumieć i doskonalić swój umysł’’ to kolejna książka autora, kontynuacja jego wcześniejszych publikacji o tematyce neuronauki m.in. słynnej książki ,,Paradoks szympansa’’. ,,Milczący przewodnicy…’’ w przystępny sposób opisuje 10 nawyków, by poprawić funkcjonowanie naszego umysłu oraz wskazówki jak pracować i reagować w pracy z dziećmi, gdy przejmuje nad nimi kontrolę niesforny szympans. Ze względu na przykłady konkretnych sytuacji, które dobrze znamy (np. nieposprzątany pokój u nastolatka czy kłótnie między rodzeństwem o zabawkę), analiza ich oraz wskazówki jak najlepiej reagować książkę tą polecałabym nauczycielom, psychologom i rodziców. Może być to pretekst to przyjrzenia się reakcjom dziecka z psychologicznej perspektywy oraz dokonania autoanalizy własnego postępowania.


Atutem książki jest imponująca bibliografia użyta przez prof. Peteres’a, który odsyła do niej by rozwinąć poszczególne wątki. W ugruntowaniu zdobytej wiedzy pomocne są również podsumowania poszczególnych rozdziałów oraz grafiki (choć moim zdaniem mogłyby być one bardziej dopracowane). Jeśli chcesz poczytać więcej o przyczynach reakcji dziecka w konkretnych sytuacjach, rozwinąć w sobie psychologiczne oraz behawiorystyczne podejścia w pracy z innymi to warto sięgnąć po tą lekturę.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy Wydawnictwem Zysk i S-ka  czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej, a rozdania książkowe na naszym instagramie.

bottom of page