top of page

,,Kreatywne dzieci – 21 przepisów na twórcze popołudnie’’ - recenzja książki Renaty Kochan

,,Kreatywne dzieci – 21 przepisów na twórcze popołudnie’’ - recenzja książki Renaty Kochan

Cieszyłam się, że będę mogła zajrzeć do książki Renaty Kochan, arteterapeutki i pedagog, prowadzącej liczne warsztaty. Czasem, tak jak każdemu, brakuje mi pomysłów do działania. Są sytuacje, kiedy, by zostać zainspirowanym, wystarczy mała, widziana codziennie rzecz, ale zdarzają się tematy, które trudno ująć w twórcze działania. Może ,,Kreatywne dzieci – 21 przepisów na twórcze popołudnie’’ będzie ratunkiem w takiej sytuacji lub zainspiruje do własnych poszukiwań?


Książka Renaty Kochan to zbiór pomysłów na działania manualne, rozwojowe i plastyczne z dziećmi w wieku 3-10 lat. Całość podzielono na cztery obszary tematyczne: działania w terenie, lepienie, gotowanie oraz malowanie. Przepisy zawierają opis potrzebnych materiałów, instrukcje wykonania krok po kroku, cele ćwiczeń, tłumaczenia trudniejszych pojęć dla dzieci – a to wszystkowzbogacone zostało o historie wprowadzające zadania. Jest to ciekawy element wdrażania narracji do działań plastycznych, w tym manualnych. Autorka w metodyczny sposób przybliża opowieści, stosując narracje z: japońskiej legendy o rybie Fugu; indiańskiej przypowieści o łódce – dłubance; znanych baśni czy zabawnego wiersza Maryna, gotuj pierogi. W swoich inspiracjach Kochan wróciła do zapomnianej gliny, pokazując jak wykonać wiele stworzeń z morskich głębin.


Zbiór sposobów na naukę poprzez zabawę można wykorzystać w domu czy w szkole, także do aktywności z większą grupą. Przepisy z książki nastawione są na efektywny i całościowy rozwój: zdolności manualnych, motorycznych czy do przeżyć sensorycznych. Atutem są niektóre zaskakujące, choć proste pomysły, które nie wymagają specjalistycznych i kosztownych materiałów. Książka ma przyjazny format i ładną szatę graficzną wykonaną przez Milenę Milak. Opraca graficzna nie jest infantylna, a dodatkowo podkreśla ważne treści publikacji.


,,Kreatywne dzieci – 21 przepisów na twórcze popołudnie’’ mogą zaspokoić ciekawość małego poszukiwacza przygód, pomóc odkryć coś małego, lecz interesującego,  obudzić pomysłowość czy rozbudzić fantazję - nie tylko u dzieci.


Autorka recenzji: Dominika Knap


W ramach współpracy Wydawnictwem Zysk i S-ka czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej, a rozdania książkowe na naszym instagramie.

bottom of page