top of page

"Zdrowy mózg" recenzja książki dr. Steven Masley.

"Zdrowy mózg" recenzja książki dr. Steven Masley.

"Zdrowy mózg" to książka dr. Stevena Masleya, autora poradników medycznych. Swoje wieloletnie doświadczenie oraz wyniki badań zebrał i ułożył w program „Zdrowy mózg”, czyli sposób na pełną sprawność poznawczą, aż do starości. Masley zwraca uwagę na to, jakie skutki dla naszego mózgu ma podwyższony poziom cukru we krwi – od zaburzeń funkcji poznawczych do utraty pamięci. Dieta bogata w cukier i niezdrowe tłuszcze to przede wszystkim dieta złożona z dużej ilości fast foodów. Prowadzi ona do nadwagi, cukrzycy, insulinooporności a w dalszych skutkach do demencji.


Sprawność umysłowa to największy skarb, o jaki musimy dbać. Często jednak o nim zapominamy. Współczesny tryb życia sprawia, że z naszą pamięcią jest coraz gorzej. Skupiamy się na pracy, spełnianiu celów. Nasze organizmy dzielnie dotrzymują nam kroku, jednak do pewnego momentu… Podobnie jest z mózgiem. Nie martwimy się dopóki wszystko jest dobrze a najważniejszą zasadą w tym aspekcie jest to, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć.”


Program „Zdrowy mózg” to praktyczny podręcznik i przewodnik. Autor nie tylko przywołuje wyniki badań, statystyki, ale także przykłady konkretnych osób, które po wejściu do programu odzyskały sprawność umysłową.


Składa się on z 4 filarów, o które należy zadbać: jedzenie, składniki odżywcze, sprawność fizyczna oraz radzenie sobie ze stresem. Każdy z tych filarów jest szeroko opisany, zawiera wiele przykładów i konkretnych porad. Steven Masley w sposób prosty i przystępny wyjaśnia krok po kroku jak realizować program samodzielnie.


Oprócz dość oczywistych rozdziałów, poświęconych jedzeniu, składnikom odżywczym i ćwiczeniom, czytelnik znajdzie też obszerny rozdział poświęcony radzeniu sobie ze stresem. Jest on o tyle ważny, że ukazuje proste czynności, dzięki którym nasz umysł odpocznie a poziom stresu opadnie. Poświęcenie tej tematyce, aż 30 stron książki ukazuje jak ważnym filarem programu jest właśnie nauka radzenia sobie ze stresem.


Książka ta zdecydowanie jest godna polecenia, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Im wcześniej zaczniemy myśleć o naszym mózgu, tym lepsze osiągniemy rezultaty, a nie ma nic piękniejszego, niż móc cieszyć się sprawnością umysłową i fizyczną w późnej jesieni życia.


Autorka recenzji: Łucja Mazurek

W ramach współpracy Wydawnictwem Czarna Owca czytamy książki, by potem dzielić się z Wami swoimi przemyśleniami z lektury. Nowe recenzje będą się pojawiać na naszej stronie internetowej, a rozdania książkowe na naszym instagramie.

bottom of page